جشنواره روز بین المللی جنگلبان

 

 

معرفی جشنواره

نقش و اهمیت منابع طبیعی و محیط زیست بر هیچ کس پوشیده نیست و با توجه به مفاهیم توسعه پایدار، این مواهب الهی، میراث گذشتگان ما نیست بلکه امانت نسل های بعدی در نزد ماست که می بایست به درستی حفظ، توسعه و استفاده شوند. آموزه های گرانقدر دین اسلام و آخرین دستاوردهای علمی و فنی در زمینه مدیریت اصـولی منابع و افزایش بهره وری حاکی از آن است که می بایست حداکثر تلاش جهت استفاده درست و اصولی از این منابع در راه رسیدن به اهداف متعالی و درست به عمل آید.

بدیهـی است توجـه صـرف به منافـع کوتاه مـدت، مقطعـی و زود بـازده و یا استفاده نادرست و شتابـزده از منابع طبیعی، خلاف رویکرد توسعه پایدار و بهره بـرداری بهینـه بوده و شعر معروف ” یکی بر سر شاخ، بُن می برید” را تداعی می نماید.

سطح منابع طبیعی کشـور ایران حدود ۱۳۵ میلیون هکتار برآورد شده است که بیش از ۸۰ درصـد از عرصه کشور تحت پوشش اراضـی ملی و دولتـی (منابع طبیعی) می باشد که متولی حفاظت از این عرصه گسترده، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است. پاسـداری از این نعمت خدادادی نیاز به جنگلبانانی متخصص، متعهد، مسئولیت پذیر و توانمنـدی دارد که بتوانند ضمن ایستادگی در مقابل عــوامل مهاجـم طبیعی و انسانی عرصـه‌های منابع‌طبیعی ایران زمین را حفظ نمایند. در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ جنگلبان برای حفاظت و صیانت از عرصه‌های طبیعی و انفال در حال تلاش می‌باشند که تا به حال ۱۵  شهید و بیش از۵۰۰ مجروح در راه ایثارگری و دفاع از حریم طبیعت، تقدیم به سـرزمیـن پهناور ایران اسلامی شده است.

                                  

در سراسر جهان، جنگلبانان در خط مقدم مبارزه برای حفاظت از میراث طبیعی می‌باشند و در این راه شجاعت ‍‌ها، تلاش‌ها و فداکاری‌های بسیاری داشته و متحمل رنج های بیشماری گشته‌اند. نتیجه فعالیت‌ها و اقدامات آنها، آنقدر حائز اهمیت بوده است که نمی‌توان تصور نمود که عرصه‌های طبیعی و حفاظت شده بدون حضور آنان امروزه در چه وضعیتی قرار داشت. با توجه به اهمیت حضور این دلاوران و نوع فعالیت آنها و همچنین افزایش آگاهی و شناخت مردم نسبت به آنان، روزی به عنوان روز جهانی جنگلبان در روز شمار جهانی به ثبت رسیده تا اهمیت جایگاه و نقش جنگلبانان در ذهن‌ها باقی بماند و بتوان با پررنگ نمودن این روز، حمایتی هر چند کوچک از این قهرمانان سرزمین داشت.

روز جهانی جنگلبان تصویری روشن برای حمایت از شغل و تلاش حیاتی جنگلبانان ارائه می‌دهد و همچنین فرصتی است برای ادای احترام به آنهایی که در حین انجام وظیفه مجروح شده و یا به مقام شهادت نائل گشته‌اند.

 

در همین راستا تشکل مردم‌نهاد “جمعیت حامیان زمین” با حمایت “سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور” ، “دبیرخانه سازمان‌های مردم‌نهاد تخصصی منابع‌طبیعی کشور” و سایر ذینفعان درنظر دارد، برای نخستین بار مصادف با تقویم جهانی اقدام به برگزاری هـمـایش و جشنـواره سـالانه روز جهـانی جنگلبـان در ایران نماید.

امید است با برگـزاری سالانه این همایش و جشـنواره که اولین رویداد ملی مختص جنگلبانان کشور است، هـدف اصلی آن که شناخت، ارتقا ء جایگـاه حقوقـی-اجتماعـی و ایجاد انگیزه در جنگلبانان خـدوم و ایثـارگـر کشـور می‌باشـد، تحقق یافتـه و دستگاه‌هـای مسئول را نسبت به حمـایت و توان‌افـزایی جنگلبانـان ترغیب و وظیفه‌منـد نماید.


 

اهداف جشنواره

  • آگاه‌سازی و معطوف نمودن اذهان عمومی به مقام، جایگاه و سختی های شغل جنگلبان؛
  • ایجاد انگیـزه کاری در جنگلبانان کشـور و ایجاد فضایـی برای طرح دغدغه های آنان؛
  • ارتقاء جایگاه جنگلبانـان در نظام حقوقی، اداری و اجتماعی؛
  • جلب مشارکت جنگلبانان و خانواده آنان به فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و ایجاد شور و انگیزه
  • نسبت به کار و شغل جنگلبانـی؛
  • زمینه سازی جهت ایجاد ساختارهای قانونی و مردم نهاد لازم به منظور پیگیری مطالبات؛
  • پاسداشت سالانه مقام شهادت و ایثارگری جنگلبانان؛
  • به اشتراک‌گذاری و انتقال دانش، اطلاعات، تجربیات و منابع برای ارتقاء سطح عملیاتی جنگلبانان؛
  • گسترش مناسبت‌های حوزه منابع طبیعی و تبدیل آنها به پویش‌های اجتماعی، فرهنگی و مردمی؛
  • جلب مشارکت مردم در حفاظت از انفال و منابع طبیعی با انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعـی.

مخاطبان و ذینفعان

 – جنگلبانان سراسر کشور؛

 – تشکل هــای مردم نهاد و فعالان حوزه منابع طبیعی و محیط زیست؛

 – وزارت جهادکشاورزی و سازمان های تابعه؛

 – سازمـان مدیریـت و بـرنامـه ریزی کشـور؛

 – سازمان امـوراداری و استخــدامی کشـور؛

 – سازمان حفاظت محیط‌زیست؛

– قـوه قـضـاییـه؛

 – نیروی انتظامی؛

 – وزارت دفاع و پشتیبانی نیـروهای مسلـح؛

 – نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کمیسیون های مرتبط؛

 – مجامع علمی و دانشگاه ها؛

 – بنیاد شهید؛

 + سایر اقشار مردم از طریق اطلاع رسانی عمومی و فضای مجازی.